ETİKET: ft3

FI-BPL•D

Tüm hayatımın en sakin ve sessiz günlerinde, zamanı faydalı geçirebilmek için etkinlikler, görüşmeler ve kaçınılmaz olarak bilgisayar oyunları ile geçiriyorum.

Kapadokya’nın bu “sessiz şehir” özelliklerini barındıran köşesinde pandemiden uzak durmaya çalışıyor iken; pek de zaman bulamadığım blogcağızıma bir şeyler yazmak istedim. Instagram‘dan gelen bir soru bana daha önce sorulan başka bir soruyu hatırlatınca en azından birisini açıklığa kavuşturalım istedim.

Bilenler bilir ama havacılık ve balonculuk ile ilgili bazı kısaltmaları duymayanlar olabilir. Sıklıkla kullandığım iki kısaltmadan ilki web sitem içindeki, kategori dışı yazılar için kullandığım “TB5CTE” kod. Bununla ilgili şimdilik bir şey yazmayayım ama ileri de  yine konuşuruz. İletişim kurmak ile ilgili bir çağrı kodu. Bilenler tanıyacaktır. Bilmeyenlerle ayrıca ilgileniyor olacağım.

Gelelim mevzu bahis kısaltmalar olan, Instagram bio’da kullandığım
“FI-BPL•D” kodlarının açılımına. Aslında havacılık ve lisanslandırma ile ilgili terimler olan bu harfler İngilizce’deki bir kaç kelimenin birleşmiş hali.

FI = Flight Instructor = Uçuş Eğitmeni
BPL = Balloon Pilot Licanse = Balon Pilot Lisansı
D = 450000 ft3, cu ft (cubic-foot) ve üzeri balonları uçurabilen kategori

Sahip olduğum lisans ve tipini gösteren bu kısaltma ile her tip ve büyüklükte sıcak hava balonunu, dünyanın herhangi bir yerinde geçerli lisansım ile pilotluk yapabileceğimi gösteriyor.