BÖLÜM: TB5CTE

FI-BPL•D

Tüm hayatımın en sakin ve sessiz günlerinde, zamanı faydalı geçirebilmek için etkinlikler, görüşmeler ve kaçınılmaz olarak bilgisayar oyunları ile geçiriyorum.

Kapadokya’nın bu “sessiz şehir” özelliklerini barındıran köşesinde pandemiden uzak durmaya çalışıyor iken; pek de zaman bulamadığım blogcağızıma bir şeyler yazmak istedim. Instagram‘dan gelen bir soru bana daha önce sorulan başka bir soruyu hatırlatınca en azından birisini açıklığa kavuşturalım istedim.

Bilenler bilir ama havacılık ve balonculuk ile ilgili bazı kısaltmaları duymayanlar olabilir. Sıklıkla kullandığım iki kısaltmadan ilki web sitem içindeki, kategori dışı yazılar için kullandığım “TB5CTE” kod. Bununla ilgili şimdilik bir şey yazmayayım ama ileri de  yine konuşuruz. İletişim kurmak ile ilgili bir çağrı kodu. Bilenler tanıyacaktır. Bilmeyenlerle ayrıca ilgileniyor olacağım.

Gelelim mevzu bahis kısaltmalar olan, Instagram bio’da kullandığım
“FI-BPL•D” kodlarının açılımına. Aslında havacılık ve lisanslandırma ile ilgili terimler olan bu harfler İngilizce’deki bir kaç kelimenin birleşmiş hali.

FI = Flight Instructor = Uçuş Eğitmeni
BPL = Balloon Pilot Licanse = Balon Pilot Lisansı
D = 450000 ft3, cu ft (cubic-foot) ve üzeri balonları uçurabilen kategori

Sahip olduğum lisans ve tipini gösteren bu kısaltma ile her tip ve büyüklükte sıcak hava balonunu, dünyanın herhangi bir yerinde geçerli lisansım ile pilotluk yapabileceğimi gösteriyor.


MSI bozuldu.

Bilgisayatım ekranı bir süredir SOS veriyordu ve sonunda beni bu karantina günlerinde yalnız bıraktı. Bu metni telefonumdan yazıyorum.

Edit: Bilgisayarım geldi. Panel slotu arızalanmış. Değiştirildi. 60 Dolar + KDV

Devs.

Kuantum mekaniği hakkında bilgiler bulabileceğiniz, paralel evren teoremi etrafında kurgulanmış harika bir dizi. HULU üzerinden yayınlanan FX dizisi.

İspanyolca Kurs Ertelendi

Büyük bir heves ile başladığımız ve ilk ayını geride bıraktığımız KÜN İspanyolca kursu Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında eğitim-öğretime verilen ara ve üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi nedeni ile ara verilmiştir.

Evde eski dersleri tekrar edip, biraz daha ön hazırlık için vaktimiz olacaktır.

¡Hasta luego!