BÖLÜM: Balon

Balon Slot 2020

Nevşehir Kapadokya Balon Uçuş Sahası Sıcak Hava Balonları Slot Uygulama Talimatı (SHT BALON SLOT)’nın 4 üncü revizyonunun Geçici 1 inci Maddesinin; birinci ve ikinci fıkraları kapsamında, 2019 yılında yapılan düzenleme neticesinde dağıtılması gereken 13 adet öğleden sonra slotları;

  • Öncelikli olarak 2+1 slot hakkına sahip 8 işletmeye 1 slot verilerek;
  • Balon işletmelerinin 2019 yılı slot hesaplanmasındaki slot kullanım oranlarına göre ortalamadan sapma değeri en yüksek olan işletmeden başlanılarak 5 işletmeye 1 (bir) er slot eklenmek suretiyle,

dağıtım yapılmıştır. Yapılan dağıtıma ilişkin hazırlanan 2020 yılı balon slot çizelgesi Ekte yer almaktadır.

2020 Yılı Balon Slot Çizelgesi

Balon Uçuşları Ekim’de

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona virüs ailesinden COVID-19 virüsünün neden olduğu salgın nedeniyle çeşitli tedbirler alınmış ve tüm ticari balon uçuşları 30 Nisan 2020 tarihine kadar durulmuştur.

DEVAMINI OKU

SHGM Takas Ekranı Durduruldu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce 2 yıldır işlem ücretlerinin otomasyona entegre olarak yatırıldığı ekran olan takas.shgm.gov.tr adresi Coronavirüs nedeniyle havacılık sektöründeki ekonomik sıkıntılara destek amacıyla, işlem ücretlerinde yapılacak olan revizyon nedeni ile geçici süre durdurulmuştur.

DEVAMINI OKU

SHGM Hizmet Tarifesi 2020

SHGM 2020 yılı hizmet tarifesini güncelleyerek yeni bir dosya halinde paylaşmıştır. 2020 yılı geçerli olacak hizmet tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

SHGM vs CORONA

Coronavirüs nedeni ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) binasında çalışan personel “sağlık izini” verilerek, nöbetçi personel hariç binaya gelmeleri, tedbir amaçlı, geçici olarak durdurulmuştur.

Uçuşlar durduruldu.

SHGM’den gelen haberlere istinaden Ticari Sıcak Hava Balon uçuşları 30 Nisan 2020’ye kadar COVID-19 tedbir amaçlı durdurulmuştur.

DEVAMINI OKU

BalloonFest Cappadocia

Türkiye’nin İlk Sıcak Hava Balon Festivali!
Kapadokya Balon Festivali, dünyanın dört bir yanındaki balon pilotlarını Kapadokya ve misafirleri ile buluşturmak için yola çıktı. Gün doğumu uçuşlarının yanı sıra akşam Ürgüp festival alanında gerçekleşecek konserlere ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek ngiht glow gösterisine davetlisiniz. Kapadokya’nın büyüleyici doğasına eşlik edecek rengarenk balonlar şovlar ve sürpriz etkinlikler dopdolu 5 gün sizi bekliyor.